Cena a proces

Kresba na zákazku: ako vzniká a aká je cena?

Stále nemôžem uveriť, koľko pozitívnych reakcií mi každý deň posielate. Spolu s nimi od vás dostávam aj veľké množstvo správ s prosbou o prekreslenie vášho domáceho miláčika, návrh na tetovanie, tričko na mieru alebo iné osobné kúsky. S rastúcim záujmom o takéto zákazky vás preto chcem prostredníctvom tohto blogu zobrať do zákulisia mojej tvorby, a priblížiť vám celý proces toho, ako sa aj tá najtenšia čiarka z môjho pera dostáva na tričko alebo rovno do rámu.

Na začiatku a konci tejto práce stojí zákazník a jeho nápad, ktorého uskutočnenie pre mňa predstavuje ten najväčší pocit zadosťučinenia. Podľa zadania klienta sa zákazky delia na dva typy: zákazky s konkrétnym zadaním, a zákazky, pri ktorých dostávam voľnú ruku.

Zákazka s konkrétnym zadaním podľa predlohy
Tento typ zákaziek sa väčšinou odvíja od fotografie, z ktorej prekresľujem konkrétny objekt. Celý proces od náčrtu, obtiahnutia, vypĺňania detailov a dolaďovania kompozície jednej zákazky vždy trvá najmenej dva dni (bez ohľadu na veľkosť). Do každého diela totižto vnášam aj kus seba a hlavne svojho štýlu. Častokrát si nechávam aj pár dní na uležanie a potom ešte dolaďujem posledné detaily. Hotovú predlohu potom zanesiem do tlačiarne na scanovanie. Scan je potrebné dodatočne skontrolovať, upraviť, vyčistiť ho vo photoshope od prachu a nečistôt a pripraviť ho do tlače. Kvalita scanu totiž podčiarkne každú nedokonalosť, a pre mňa sú detaily nesmierne dôležité. Nasleduje tlač trička, prevzatie v tlačiarni a ručná kontrola každého kusu, pretože ani tlačiareň nie je neomylná. Keďže zatiaľ na Slovensku nemám sklad, ktorý by vybavoval zásielky, každú objednávku vrátane zákaziek potom sama osobne zabalím do darčekového balenia s venovaním a pripravím na odoslanie. Osobný prístup je pre mňa podmienkou, preto počas celého procesu tvorby zákazky so zákazníkom komunikujem a spoločne dolaďujeme detaily, čo je pri viacerých zákazkách naraz časovo značne náročné.

Zákazky bez predlohy 
Zákazníci, ktorí nemajú vizuálnu predlohu mi zadávajú druhý typ zákaziek, ktoré však končia skôr v ráme ako na tričku. Klienti mi približujú svoje predstavy, aké motívy sa im páčia a hlavne čo pre nich symbolizujú. Častokrát sa takto zákazníci stávajú mojimi vzdialenými priateľmi - dávajú mi nazrieť do svojho vnútra, prezrádzajú mi pre koho obraz je a aký vzťah k danej osobe majú, rozprávajú mi príbehy o svojich domácich miláčikoch alebo ich vzťahu k prírode. 

Tieto diela tvorím od základu, vyberám správny uhol a kompozíciu, a preto v závislosti od veľkosti trvá ich dokončenie 3 dni alebo aj celý mesiac. Takéto diela sú pripravené na zarámovanie (scanujú sa iba diela posielané do zahraničia, aby bola kópia po ruke v prípade nešťastia straty). Pred odoslaním posielam náhľad takejto zákazky zákazníkovi na odobrenie a ak je spokojný, dielo osobne zabalím a s venovaním posielam ako pripoistenú zásielku. 

Deni Minar cenotvorba - obrazy a kresby na zakazku

 

Cenotvorba

Cenotvorba je pri zákazkách veľmi individuálna. Vždy zohľadňuje hlavne čas, ktorý do diela vkladám a želanú veľkosť kresby. Ak je podklad na kresbu iný, napríklad stena či surf, cena sa okrem iného odvíja aj od témy. Na každú plochu sa dá dať iný počet detajlov. Bohužiaľ, komunikácia s mnohými záujemcami sa predčasne končí práve pri cene. Pretože mi záleží na kvalite výsledného diela, žiadnu z fáz nemôžem urýchliť ani zjednodušiť, a návrh ceny niektorých zákazníkov občas zaskočí. Táto situácia a strohá komunikácia zo strany niektorých zákazníkov ma vždy veľmi mrzí. Je to najmä preto, že aj z tohto dôvodu je peňažné ohodnotenie a finančná situácia slovenských umelcov v porovnaní s tými zahraničnými často na neporovnateľne horšej úrovni. Stretávam sa však aj s opačným prípadom, kedy sú klienti cenou príjemne zaskočení a moju tvorbu a snahu radi podporia.

Aj napriek tomu, že naceňujem každú zákazku zvlášť, chcela by som byť od začiatku transparentná a povedať vám približne o aké ceny ide: 

A3 - 130€
- Veľkosť vhodná najmä na tričko.
- Cena v prípade, že je motív generický a zákazník mi dá povolenie ho ďalej používať na komerčné účely.
- Zákazník dostáva originál. Ak má záujem aj o aplikáciu na oblečenie, každé tričko stojí navyše 25€ a mikina 35€.
- Zákazník nie je vlastníkom práv na toto dielo a nemôže ho ďalej reprodukovať ani predávať.

A3 - 150-200€
- Veľkosť vhodná na tričko alebo ako obraz.
- Cena v prípade, že motív je špecifický a nemôžem ho ďalej používať na komerčné účely.
- Zákazník dostáva originál a v cene je aj jeden kus oblečenia podľa výberu. Každé tričko navyše stojí 20€ a mikina 30€.
- Zákazník nie je vlastníkom práv na toto dielo a nemôže ho ďalej reprodukovať ani predávať.

A2 - 150 - 300€ +
A1 - 250 - 400€ + 
A0 - 500€ +

- Zákazky týchto veľkostí väčšinou neviem prispôsobiť na textil, preto neponúkam variacie ceny. Veľmi ťažko sa to dá ale odhadnúť, preto ten rozsah :). 
- Podľa témy konzultujem so zákazníkom veľkosť a snažíme sa zmestiť do rozpočtu.
- Cena za rámovanie nie je započítaná. Ak má zákazník záujem o túto službu, komunikujem s ním cenový rozpočet a následne aj dizajn a druh rámovania.
- Pri týchto rozmeroch je občas potrebné aj osobné stretnutie alebo aspoň telefonát na lepšie pochopenie predstavy.
- Pri zákazkách tohto typu podpisujem so zákazníkom zmluvu a beriem zálohu 50% z ceny.

Tetovanie - 70€+
- Cena tetovania sa odvíja hlavne od veľkosti. Aj v prípade, že ide o malé tetovanie (10x10cm) robím viac návrhov a variácií, ktoré konzultujem so zákazníkom. Ak ide o komplexnejšie tetovanie, častokrát mi zákazník posiela predstavu alebo jeho vlastnú skicu. Pri väčších plochách na tele konzultujem aj s tetérom, aby bolo tetovanie v súlade s líniami tela.
- V prípade záujmu môžem odporučiť tetérku, s ktorou spolupracujem, a ktorá rada tetuje moje výtvory. :)
- Zákazník dostáva aj originál tetovania vhodný na zarámovanie.
- Zákazník nie je vlastníkom práv na toto dielo a nemôže ho ďalej reprodukovať ani predávať.

Motívy určené na komerčné použitie 250€+
- Logá, brandingový materiál, grafiky, ilustrácie, motívy na reprodukciu, vzor na aplikáciu na rôzne darčekové predmety.
- Cena takýchto zákaziek sa odvíja od veľkosti, komplexnosti a hlavne od počtu reprodukcií.
- Zákazník je vlastníkom práv na toto dielo a môže ho ďalej reprodukovať 

Kresby od Deni Minar - cenotvorbaAk ste sa dočítali až sem, chcela by som sa vám zo srdca poďakovať za vašu podporu, ktorá každému ťahu môjho pera dáva ten ozajstný zmysel. Teraz už viete, koľko úsilia sa skrýva za každým kúskom a ja sa teším, že práve vďaka vašej priazni môžem tvoriť slobodne, kvalitne, a hlavne s láskou.

V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na deni@deniminar.com. Teším sa na spoluprácu :). 

Vaša Deni ❤️